I
pored toga što je najnovija verzija Windows 11 operativnog sistema izašla još 5 oktobra 2021
godine, Windows 10 operativni sistem i dalje ostaje najpopularniji Windows operativni
sistem za desktop računare sa preko milijardu aktivnih računara koji ga
koriste. I pored novog lepšeg i modernijeg Windows 11 operativnog sistema, Microsoft korporacija nastavlja podršku za Windows 10 operativni
sistem putem servisnih ažuriranja do 14 oktobra 2025 godine. Ali zbog čega i posle 8 godina; Windows 10 operativni sistem je zvanično izašao 29 jula 2015 godine; Windows 10 operativni sistem i dalje drži reputaciju najboljeg Windows operativnog sistema za desktop računare? Za ovaj odgovor, moramo se vratiti u prošlost. Kao što treba da znate svaki Windows operativni sistem se sastoji od jezgra koji upravlja svim procesima u računaru, drajveri koji omogućavaju rad uređaja i rad računarski komponenti, konfiguracijske datoteke kao što su podešavanja i postavke koje je odredio korisnik, komandni procesor koji pretvara komande u razumljive komande operativnog sistema i GUI – grafičko okruženje. Još od izlaska Windows 7 operativnog sistema; 22 oktobra 2009 godine; svaki sledeći Windows operativni sistem, tačnije kernel je nastavak prethodnog. Pogledajte listu Windows operativnih sistema u postu Windows, uvod u Operativni sistem koji je zauvek promenio čovečanstvo. Razlika je jedino u GUI - grafičkom okruženju, programskim paketima i postavkama. I baš ta mala razlika je sve što određuje cenu različitih verzija Windows operativnih sistema. Zato prva najava pre izlaska Windows 10 operativnog sistema bila je izjava da će Windows 10 operativni sistem raditi na svim uređajima i da će to biti zadnja verzija Windows operativnog sistema i da posle njega neće biti novih verzija. Nego će se jednostavno Windows operativni sistem nadograđivati kao što to rade Linux distribucije. Iskreno, u to vreme 2015 godine; to me je mnogo rastužilo jer sam uvek bio korisnik Windows operativnih sistema koji su jedva čekali da se pojavi novi Windows operativni sistem. Bez obzira što ja takođe obožavam da koristim Linux distribucije.
Microsoft korporacija po pitanju Windows 10 operativnog sistema; je imala dosta nadogradnji, zakrpi i prosto ste uvek trebali imati mnogo više slobodnog prostora na hard disku nego što je to predviđeno. Minimum zahteva za Windows 10 operativnog sistema je:
Procesor: 1 GHz
RAM: 1 GB za 32-bit ili 2 GB za 64-bit verziju
HDD: 16 GB za 32-bit ili 20 GB za 64-bit verziju
Ovo su Windows 10 operativnog sistema verzije do izlaska Windows 11 operativnog sistema.
- 29 jul 2015 - Windows 10 verzija 1507
- 10 novembar 2015 - Windows 10 verzija 1511
- 2 avgust 2016 - Windows 10 verzija 1607
- 5 april 2017 - Windows 10 verzija 1703
- 17 oktobar 2017 - Windows 10 verzija 1709
- 30 april 2018 - Windows 10 verzija 1803
- 13 novembar 2018 - Windows 10 verzija 1809
- 21 maj 2019 - Windows 10 verzija 1903
- 12 novembar 2019 - Windows 10 verzija 1909
- 27 maj 2020 - Windows 10 verzija 2004
- 20 oktobar 2020 - Windows 10 verzija 20H2
- 18 maj 2021 - Windows 10 verzija 21H1
- 16 novembar 2021 - Windows 10 verzija 21H2
- 18 oktobar 2022 - Windows 10 verzija 22H2
Instalacija Windows 10 operativnog sistema
Za razliku od mnogih, umesto nadogradnje, ja sam prvo očistio celi računar i radio sam sasvim novu instalaciju dok mi je licenca od Windows Professional 7 Edition operativnog sistema radila kao da sam kupio novu licencu za Windows Professional 10 Edition. Dešavalo je se da neki ljudi ne mogu da pređu na Windows 10 operativni sistem zbog nekog određenog hardvera, posebno starijih računara na koji je bio instaliran Windows XP operativni sistem, ali to se rešavalo nadogradnjom i menjanjem starijeg hardvera na PC računarima. Ja nisam ništa morao da menjam, ali kasnije; kada su prošle godine i kada je moja najskuplja mašina odradila svoje; i kad sam posle nje kupio novi ali tada jedan od najjeftinijih računara za programere; instalacija Windows 10 operativnog sistema me je tada totalno iznenadila. Nije krenulo baš najbolje, ali sa čuđenjem i dovitljivošću sve sam brzo rešio. Kako da instalirate Windows Professional 10 Edition, čak i kada imate problem sa MBR Partition Table, pogledajte u postu Savršen vodič, kako da instalirate Windows 10 i rešite problem sa MBR Partition Table?
Ono što je i najavljivano to je i urađeno, Windows 10 operativni sistem radi na svim platformama od smartphone-a do PC računara, sam prepoznaje na kojem uređaju radite i tako se prilagođava. Tako će na primer kada kupujete neku aplikaciju na Windows Store, ista aplikacija sama prepoznati vaš uređaj i prilagoditi se vašem uređaju. Takve aplikacije se nazivaju Universal Apps i poprilično su zastupljene u učenju C# programiranja. To takođe znači da vaš Windows 10 operativni sistem možete koristiti skoro na bilo kojem uređaju. Čak i na smartwatch-u ! Iako su se mnogi itekako pitali kako će to developeri iz Redmond-a izvesti u realnosti, oni su to uradili. Start meni je vraćen koji je bio ukinut i proširen da stavljate vaše omiljene aplikacije. Navigacija nikad nije bila jednostavnija. Funkcije poput Security and Maintenance - Bezbednost i održavanje - preimenovani Centar za Obaveštenja su na jednom ekranu i odmah možete da reagujete na podešavanja i obaveštenja. Što se tiče ispravki u Windows 10 operativnom sistemu; ispravke se automatski isporučuju na vaš uređaj čim postanu dostupne. Service Pack-ovi su sa Windows 10 operativnim sistemom jednostavno otišli u prošlost. Ono što je takođe u to vreme privlačilo pažnju jeste mogućnost da pin-ujete Recycle Been u Task Bar-u. Windows 10 operativni sistem je takođe uveo i radikalni novi sistem za aktiviranja Windows operativnih sistema. Tako nešto je tada viđeno jedino na aktivacionom sistemu koji je koristio Office 365, gde vi u Microsoft Store Control Panel-u možete da vidite, aktivirate i deaktivirate vašu aplikaciju bez obzira na kom se uređaju nalazi. Postojala je briga da li će licenca biti trajno vezana za PC ?
Čuveni Projecat Spartan nije u leto 2015 godine bio ni malo naivna stvar, ovaj pregledač je osmišljen da možete da čak pišete direktno na veb stranicama, čitate članke bez ometanja ili da sačuvate sadržaj za kasnije čitanje kada ste offline. Projecat Spartan je tada mnogo brže otvarao veb stranice od drugih pretraživača. Međutim u testiranju na Windows 10 Preview verziji postojali su tada i bagovi; tako da testovi nisu bili u potpunosti relevantni. Ali ako se pitate šta je Projecat Spartan; pa to vam je Microsoft Edge pregledač koji vam stalno dosađuje da bude default pregledač na vašem Windows operativnom sistemu.
I za kraj ovog posta, dodao bih još da u Xbox-u možete da igrate igrice i da se povežete sa prijateljima bilo gde. Prodavnica Windows Store u Windows 10 operativnom sistemu predstavlja jedno mesto za nabavku stotine hiljada aplikacija. Promene u budućnosti i tehnološkim navikama nam su svejedno došle. Posle 8 godina postojanja Windows 10 operativnog sistema verovatno mnogi od vas već koriste i imaju svoja vlastita iskustva. Da li oni hoće da pređu na Windows 11 operativni sistem? Mislim da je to individualna stvar, ali za sada Windows 10 operativni sistem ostaje najbolji nad najboljim Windows operativnim sistemima. Kako izgleda Windows 11 operativni sistem i koliko se razlikuje od Windows 10 operativnog sistema, možete pogledati ovde.
Nema komentara:
Objavi komentar